Wypełnij online Pobierz program PIT

Jak rozliczyć VAT dla budowlańców w 2017 roku?

Tak jak zapowiadano, rząd stara się wszelkimi dostępnymi środkami uszczelniać system podatkowy. Walka z wyłudzeniami VAT wciąż trwa, jednak zaostrzenie przepisów i patrzenie na ręce, choć pozytywne dla budżetu państwowego, może mieć niezbyt przyjazne skutki dla większości przedsiębiorców. Zmiana zasad rozliczania VAT wprawia niektórych z nich w niemałe zakłopotanie, a nieznajomość nowych przepisów skutkować może różnymi konsekwencjami. Szczególnie widoczne będzie to właśnie w branży budowlanej.

Szczególnie narażoną grupą na ewentualne popełnienie błędów, a także ewentualne przyszłe konflikty ze skarbówką są podwykonawcy w branży budowlanej. Z początkiem roku 2017 weszły bowiem przepisy o odwrotnym obciążeniu tej grupy przedsiębiorców. Co ciekawe, znowelizowana ustawa o VAT nie określa jasno, kto w rozumieniu prawa polskiego takim podwykonawcą miałby być. Eksperci ostrzegają, że nowe zasady obciążenia odwrotnego mogą znacząco zachwiać płynnością finansową firm, które są podwykonawcami. Mogą być oni stratni, szczególnie że wystawiają faktury za prowadzone usługi bez VAT-u, a co za tym idzie nie wykazują podatku do zapłaty, a zatem wciąż ponoszą koszty prowadzonej działalności, w tym zakup odpowiednich materiałów, sprzętu, środków itd. Wykazywanie VAT-u do zwrotu może też potrwać znacznie dłużej.

Choć sama definicja nie jest do końca jasna, stąd nie do końca wiadomo jakie konkretnie towary i usługi podlegają odwrotnemu obciążeniu. Jeśli spojrzymy na załącznik nr 14 do ustawy o VAT zobaczymy cały katalog tych właśnie usług. Problem pojawia się, gdy charakter danej usługi jest znacznie bardziej złożony. Co zrobić w sytuacji, gdy pomniejsze usługi możemy podzielić na te, które podlegają obciążeniu odwrotnemu, oraz te, które zostały opodatkowane na zasadach ogólnych. Teoretycznie wszystkie wykonane tym sposobem usługi można by przyporządkować pod jedną, charakteryzującą czynność. Kwestia jest na tyle poważna, że niewtajemniczonych może wpakować w niemałe kłopoty. Na tych podatników, którzy zostaną obłożeni 30% sankcjami VAT, czeka także zapłacenie odsetek od podatku. Jedynym sposobem na uniknięcie ewentualnych błędów może być zwrócenie się do GUS lub Krajowej Administracji Skarbowej. Wydana przez nich opinia klasyfikacyjną bądź interpretacja podatkowa może uchronić przed negatywnymi konsekwencjami odwrotnego obciążenia VAT-owców.

Zobacz więcej w kategorii: VAT Tagi: 

Zobacz również